Bøllingsø Bryghus A/S

  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon

Engesvang, Denmark

boellingsoebryghus.dk
Brewpub· Fremstilling af øl

Bøllingsø Bryghus A/S Reviews | Rating 4.5 out of 5 stars (8 reviews)

Bøllingsø Bryghus A/S is located in Engesvang, Denmark on Gl Kongevej 24. Bøllingsø Bryghus A/S is rated 4.5 out of 5 in the category brewpub in Denmark.

Address

Gl Kongevej 24

Price range

$$

Phone

+45 51641500

Founded

2009-06-11

Service options

Dine-in

Accessibility

Wheelchair-accessible entrance

Offerings

BeerFoodFood at bar

Open hours

...
Write review Claim Profile

F

Frank Taaning Grundholm

Great beer and lovely nature around the lake

K

Kennet Kildelund Pedersen

5 different beers on tap and the remaining variants on bottles. I recommend their \Skyggeside\ (Dark Ale), \Bryggerens Bock\ (Bock Beer) or \Mosefund\ (Brown Ale).

D

Dennis Damsgaard

Cozy atmosphere, great beer and kind staff. Train station just outside the door makes it easyli accessible

M

Manuel Stadelmann

Noce variety of beers and cool staff

S

Søren Gaardsdal

Var der for at afhente noget forudbestilt mad. Det første man møder når man kommer ind af døren er en dissideret ubehagelig ældre mand der står bag ved baren og råbe at jeg skal gå ud da jeg ingen maske har på, ikke noget med at være pro aktiv og foreslå løsninger, nej ingen adgang. Jeg havde købt mad for et anseligt beløb for at støtte en lokal virksomhed i en svær tid, men med den behandling vil mine penge nok blive lagt et andet sted, desværre. Jeg er fuldt ud klar over at det er mit ansvar at bære maske, det var så forglemt i denne situation.Heldigvis var der en ung mand der havde en ekstra maske så jeg kunne få min mad. Jeg havde en formening om at hotel og kroer hører ind under servicebranchen, det gjorde det så bestemt ikke i dette tilfælde.

D

Dorthea Nørrelund

Rigtig gode øl og en hyggelig bar drevet af frivillige.

A

Asger Thomsen

Stor gæstfrihed og interesse for os gæster, lokal charme og godt brygget øl

J

Jimi Jørgensen

Deres Brown Ale var lettere inficeret og husets Weißenbock var måske lige humlet nok for en bock, men i det mindste var øllet da koldt. Ingen kritisk af det frivillige personale, de klarede det flot.