N/A
Same ruiny
like
Piękne ruiny. Na murach zachowały się szczegóły kilku stylów i przebudów. Jak by ktoś o nie zadbał, były by niekiepską atrakcją.
Jeśli ktoś lubi ruiny, które jeszcze jako tako się trzymają to myślę, że dla takich osób jest do dobre miejsce do odwiedzenia. Mury się powoli sypią, całość jest aktualnie porządnie zarośnięta. Ale przynajmniej nie widać żeby ktoś sam niszczył to miejsce (pomijając kilka napisów na pozostałych ścianach). Lokalizacja jest dość dobra, łatwo jest tam trafić.
Szkoda że tak niezwykły budynek jest pozostawiony na zniszczenie i zapomnienie.
Pierwsze wzmianki o zamku występują w 1294 roku. Sam zamek powstał zapewne niewiele wcześniej. Przebudowy dokonano w końcu XIV w. Jednak obecna jego forma pochodzi z kolejnej przebudowy w 1603 r. Otrzymał wtedy styl późnorenesansowy z zachowaniem pierwotnych fragmentów. Zabudowa mieszkalna i gospodarcza otacza z trzech stron czworoboczny dziedziniec, zamknięty z czwartej strony murem. Zewnętrzny kształt jest w odróżnieniu owalny. Barokowy kamienny most prowadzi przez otaczającą całość fosę z wodą do bramy wjazdowej, nad którą mieści się bogato zdobiony portal renesansowy. Resztki tynków wskazują na dekoracje sgraffitowe. Na północ od zamku znajdują się zabudowania gospodarcze z XVII w., przebudowane w XVIII w. Zniszczenia zamku dokonano podczas II wojny światowej. W 1965 r. zabezpieczono go jako trwałą ruinę.
coś pięknego, pomimo że ściana runęła nam pod nogi, szkoda że nikt o to miejsce nie dba butelki,szkło i kretyńskie rysuneczki na ścianach
Popada w ruinę...
Ruiny zamku książęcego w Gościszowie widoczne są z daleka. Widać je doskonale z drogie przebiegającej przez wieś. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII weku. Warownia została rozplanowano na nieregularnym wieloboku przypominającym owal. Całość otoczono fosą. Zabudowę mieszkalną i gospodarczą otacza z trzech stron czworoboczny dziedziniec, z czwartej strony zamknięty murem. Do bogato zdobionej bramy wjazdowej prowadzi kamienny most. Nad bramą widnieje kartusz z herbami Kacpra von Warnsdorf oraz Heleny von Zedlitz-Leipe. W wieku XVI i XVII zamek przebudowano na rezydencję renesansową. Średniowieczne zamkowe piwnice są najstarszym elementem tej okazałej i romantycznej ruiny. Do naszych czasów przetrwały również fragmenty murów z renesansowymi zdobieniami i portalem. Na północ od zamku znajdują się zabudowania gospodarcze z XVII wieku.
Deli
The best companies in the category 'Deli'